П’ять найбільших китайських авіакомпаній – Air China, Spring Air, China Southern, China Eastern і Hainan Airlines вирішили об’єднаними зусиллями боротися з авиадебоширами. Вже підписано угоду про обмін інформацією.


Передбачається, що громадянам, які були викриті в неналежній поведінці під час польоту, буде відмовлено в допуску на борт судна і навіть в продаж квитків на рейс.

Авіакомпанії також планують передавати інформацію про бешкетників державним органам, що займаються питаннями туризму та цивільної авіації.

У російському представництві компанії China Eastern пояснили, що до реєстру будуть включені випадки хуліганства і на російських рейсах. Правда, тут китайська сторона підкреслила, що такі інциденти на рейсах Китай-Росія трапляються досить рідко, на відміну від внутрикитайских ліній.

Ступінь небезпеки поведінки бешкетників, після якої буде заборона на перельоти, визначена конкретними критеріями. Так, в «чорний список» будуть потрапляти громадяни, які будуть намагатися силою проникнути в кабіну пілотів, погрожувати членам екіпажу або нападати на них, влаштовувати бійки на борту літака або в аеропорту, агресивно заважати посадці/висадці пасажирів, намагатися відкрити аварійний люк під час посадки або зльоту.

Перераховані стандарти були визначені на основі результатів дослідження реальних випадків у китайської цивільної авіації за останні кілька років.

Серед таких випадків були більш ніж «гучні». Так, наприклад, у 2014 році пара молодих людей, які поверталися з Таїланду назад в Китай, облила окропом бортпровідницю і загрожувала підірвати літак. Потім бешкетники затіяли бійку, і пілотові довелося спішно садити літак в Бангкоку.

Інший відомий випадок в тому ж році – китайський пасажир на внутрішньому рейсі відкрив аварійну двері під час набору висоти. В той момент вдалося уникнути трагедії, так як літак був ще досить низько. Згодом пасажир пояснив свою витівку тим, що вперше летів на літаку і просто хотів подихати свіжим повітрям.

Ініціатори створення реєстру бешкетників сподіваються, що загроза отримати заборону на польоти на строк до двох років утримає особливо активних китайців від агресивних дій і зменшить число неприємних ПП в повітрі. Дана міра більш ніж розумною ще й тому, що до 2034 року китай має всі шанси стати найбільшим ринком пасажирської авіації.