Державна Дума на початку листопада розгляне законопроект про заборону розміщення в житлових будинках бюджетних готелів…

Автори законопроекту, а серед них є представники всіх думських фракцій, мотивує заборону небезпекою готелів і міні-готелів для мешканців сусідніх квартир, яка нібито виходить від гостей хостелів. У пояснювальній записці в якості загроз згадуються і алкоголізм, і наркоманія, і навіть терористична небезпека.

Готелі і міні-готелі, офіційно звані малими засобами розміщення (МПР), від класичних готелів відрізняються низькими тарифами і особливою, неформальною атмосферою. Хостели розташовуються в окремих будівлях, і в багатоквартирних житлових будинках. Їх послугами найчастіше користуються самостійні туристи, переважно молодь.

Проект федерального закону повністю не забороняє використовувати в якості готелів житлові приміщення та надавати в них готельні послуги. Депутати посилаються на те, що режим роботи хостелів будується за схемою 24/7, тобто цілодобово і всі дні тижня, а такий режим не відповідає законодавчим нормам про тишу і правила роботи організацій в житлових будинках. Тому можливість для готелів і міні-готелів розташовуватися в житлових будинках зберігається, але від їх власників у разі прийняття нового закону буде потрібно переведення приміщення в розряд нежитлових, при цьому готель повинна знаходитися на першому поверсі, мати окремий вхід. В числі обов’язкових вимог — наявність системи звукоізоляції номерів, оснащення готелів засобами протипожежної безпеки, охоронної сигналізацією, сейфами для зберігання цінних речей.

За словами голови думського комітету з ЖКГ депутата Галиною Хованській, у законопроекту є перспектива бути прийнятим вже в поточному році. Хованська вважає, що більшість готелів і міні-готелів вже зараз працюють поза межами правового поля.

Експерти розходяться в оцінках нової законодавчої ініціативи депутатів. Так, за мнениюруководителя московського офісу асоціації «Міжрегіонального об’єднання розвитку індустрії хостелів» Романа Сабиржанова, що знаходяться в житловому фонді МПР легше контролювати, вони широко рекламують свої послуги, не ховаються від органів державної влади. При цьому власники готелів і міні-готелів платять податки, вони дотримуються санітарні норми і правила протипожежної безпеки, здійснюють міграційний облік постояльців, у них встановлені лічильники споживання води, тепла і електроенергії. А конфлікти між постояльцями господарями приватних квартир, за словами Сабиржанова, трапляються досить рідко. То є небезпека хостелів для мешканців будинків сильно перебільшена.

При цьому деякі експерти впевнені, що необхідність введення хостелів у правове поле назріла давно. В даний час діяльність МПР регулюється ГОСТом, який дозволяє організовувати хостели в житлових приміщеннях. Містяться в Гості «Загальні вимоги до хостелів» відповідають міжнародним вимогам. Документ містить вимоги благоустрою, регламентує проживання і поведінка в хостелах, диктує правила їх заселення. Стандарт визначає мінімальну кількість квадратних метрів для одного мешканця, кількість санвузлів, душових і ванних кімнат. Заборонено розміщення МПР в підвальних приміщеннях будинків і будь-яких приміщеннях без вікон.

Проте члени «Ліги хостелів» вважають, що давно назріла необхідність регулювати діяльність хостелів не стандартом, а окремим федеральним законом. Сьогодні ж хостели знаходяться під пресом безлічі контролюючих органів, що в умовах невизначеності їх правового статусу створює умови для свавілля і корупції.

Разом з тим експерти вважають, що прийняття нового закону про готелях може боляче вдарити по ледь почало набирати обертів вітчизняного ринку внутрішнього туризму. Якщо хостели і міні-готелі підуть з ринку, неминуче скоротяться можливості бюджетних подорожей по Росії.