Трохи менше року тому в одному з готелів мережі Mitsis Hotels на Криті сталася трагедія: одинадцятирічний Микита Онищенко отримав більше 20 ударів ножем після того, як став свідком крадіжки сумки з ноутбуком і мобільним телефоном…

2 травня суд нарешті визнав Сиріна Шрайвера (аніматора готелю) винним і засудив його до 11,5 років позбавлення волі у психіатричному закладі. Про постраждалого ж і грецькі влади, та власник мережі готелів наче забули…

Передісторія

Никита после нападения

15 травня 2013 року аніматор готелі Laguna Resort And Spa вирішив привласнити знайдену сумку з ноутбуком і мобільним телефоном і сховав її на автостоянці, сподіваючись забрати після роботи. Однак одинадцятирічний Микита Онищенко, який відпочивав в готелі з батьками, помітив це і зажадав повернути речі. Тоді Шрайвер заманив дитину в безлюдне місце, де накинувся на нього з ножем. Потім скинув жертву в яму, вимив руки й повернувся до своєї роботи, збираючись після її закінчення закопати тіло. І все було б так, але хлопчика знайшли раніше.

Після затримання, дізнавшись, що хлопчик живий, Сірін відпиратися не став і в подробицях розповів про те, що трапилося. Причому зробив це з таким спокоєм, ніби говорив про повсякденних справах. А після допиту ще й поцікавився, коли буде обід і коли йому видадуть зарплату…

Розгадка спокою виявилася проста — Сирин Шрайвер був аутистом і на батьківщині, в Голландії, визнаний недієздатним. На Криті ж довідки про його психічний стан при прийомі на роботу з’ясовувати не стали. Втім, і на роботу, як з’ясувалося, його прийняти не встигли — він проходив випробувальний термін.

Доля Микити

Мама Никиты

В результаті нападу хлопчик отримав 21 ножове поранення і пошкодження хребта, після чого кілька годин просто пролежав у ямі. Незважаючи на важкий стан і велику крововтрату, лікарям вдалося врятувати йому життя, але, на жаль, Микита став інвалідом. До того ж лікування довелося продовжити вже в Німеччині: запит про вид на проживання, що дає право на соціальну допомогу і догляд на території Греції, де все сталося, «загубився» в грецькому МВС.

Згодом Микита переніс серію складних операцій, але пересуватися досі може тільки на візку (благо, що Берлін для цього добре пристосований). Незважаючи на свій юний вік, хлопчик стійко все переносить і намагається повернутися до нормального (наскільки це можливо в його стані) життя: гуляє, відвідує заняття, різні гуртки (з літератури, російської та німецької мов), займається шахами. В даний час навіть з’явилася надія встати на ноги.

Але, на жаль, це радісна подія знаходиться під питанням. Мати Микити після того, що сталося втратила роботу, а рахунки за лікування, проведене в німецьких клініках, вже давно перевалили за сотню тисяч євро — одні тільки катетери обходяться в 600 євро в місяць. А адже ще потрібно лікувальна фізкультура, консультації, ліки, корсет для хребта і костюм для стимуляції кровообігу. Крім того, дуже важко було знайти клініку, де можуть провести по-справжньому дієве лікування, так як медустанови подібного типу в основному орієнтовані на лікування дорослих пацієнтів, а хлопчику потрібні дитячі лікарі…

Греція, Шрайвер, Мистис

Треба віддати належне грецьким лікарям, які врятували життя Микити, але після того, як хлопчика відвезли до Німеччини, грецькі власті ніякої участі в його долі більше не приймали. Мільярдер Константінос Митсис (один з найбагатших греків, до речі), якому належить готель, де сталася трагедія, просто заявив, що Шрайвер не був офіційно прийнятий на роботу, тому ні про яку компенсацію розмови бути не може. Єдиний, хто поки відповів за те, що трапилося, — Сирин Шрайвер, засуджений на 11,5 років (з них 10 років за спробу вбивства і 1,5 року — за незаконне носіння зброї та крадіжку). Міг би отримати і 20, але «допомогла» довідкою про психічної неосудності.

Що далі?Никита в Германии

Перший процес завершено, і аніматор відбуває свій термін у спеціалізованій психіатричній клініці, але Микиті все ще потрібна медична допомога. Тому очікує свого завершення ще один процес — проти готелю, в якому все сталося. Як би те ні було, але готель і його власник повинні відповісти за те, що прийняли на роботу психічно хворої людини — нехай навіть неофіційно.

Никита Онищенко

Втім, це може затягнутися надовго, а допомога потрібна вже зараз — тому в мережі організований збір коштів, і кожен бажаючий може внести свій внесок в одужання Микити.