З-за низки банкрутств 13-ти російських туроператорів в період з 15 липня по 15 вересня 2014 року постраждало понад 130 тисяч туристів. З них понад 70% – це клієнти 5-ти великих гравців: «Неви», «Лабіринту», «Південного Хреста», «Солвекс-Турне» і «Версы».

Майже половину клієнтів збанкрутілих компаній довелося достроково вивозити з закордонних курортів Туреччини, Єгипту, Чорногорії та інших країн з-за проблем з готелями та зворотними квитками. Іншим людям не пощастило більше – вони не змогли скористатися сплаченими турами. Крім того, багато хто з клієнтів, чиї туроператори припинили діяльність, отримали копійчані виплати за зірваний відпочинок від страхових компаній.

Наприклад, клієнти «Лабіринту» отримали компенсації в розмірі від 2,6 до 7,6% від вартості турів. Тобто якщо вартість нереалізованого туру становила 40000 рублів, туристи за свій невдалий відпочинок отримали від 1040 до 3040 рублів компенсації. Інші гроші просто зникли в невідомому напрямку разом з розшукуваним поліцією керівництвом туроператора-банкрута.

Яскраве освітлення гучних банкрутств туроператорів в ЗМІ, і перспектива залишитися без відпочинку і без грошей, зробили свою справу, попит на тури обвалився до кінця серпня майже на 70%. Величезне число туристів вирішив взагалі відмовитися від відпочинку за кордоном, багато стали самостійно бронювати свої подорожі безпосередньо, без турфірм-посередників. Зробити це зараз, на щастя, не складно, в інтернеті існує безліч сервісів, що дозволяють підібрати квиток і готель в онлайн режимі, і оплатити банківською картою.

Ірина Тюріна, яка є прес-секретарем Російського союзу туріндустрії, розповіла, що 2014 рік став найважчим для турбізнесу. За її словами, навіть кризовий 2009 рік не був настільки поганим. У 2009 році попит на турпоїздки впав на 15-20%, а в поточному році за попередніми підрахунками падіння склало 60-70%.

Тюріна впевнена, що криза була спровокована економічними і політичними факторами. Глибоку кризу викликали відсутність оборотних коштів, а також жорстка конкуренція, що з’явилася з-за того, що пропозиція значно перевищує попит.

Продовжуватися чи банкрутства туроператорів і що чекає російський туристичний ринок найближчим часом, відповідь на це питання залишається відкритим.