У Таджикистану «скінчилися» туристи. Це вже факт. Втім, спочатку «скінчився» «Фейсбук». Це сталося нинішньої весни, коли влада прикрили соціальну мережу на території країни. Потім було закриття ряду російсько – та англомовних сайтів, переважно новинний тематики. Одне витекло плавно з іншого, і сьогодні турпотік вичерпується, як струмок у посуху.

Таджицька економіка спирається на експорт алюмінію та бавовни. Грошенят підкидають і власні громадяни: близько мільйона їх трудяться в Росії і в більш благополучних, порівняно з Таджикистаном, республіках колишнього Радянського Союзу. Наміри-то, може бути, були найблагородніші: соціальні мережі (в тому числі «Фейсбук») зникли просто тому, що Таджикистан не захотів повторення у себе революцій на зразок тих, що стрясають сьогодні Єгипет, спіткали Туніс та інші країни Близького Сходу. Одним словом, спокій, тільки спокій.

Що до туризму, то в Таджикистані він ніколи не грав скільки-небудь значної ролі. Розташований в горах і позбавлена виходу до моря, він навряд чи може похвалитися природними багатствами. Хіба що дивовижні вершини Паміру, де добре виглядав би екотуризм, пригодницьке напрямок і «дикий» вид подорожей по неходжених стежках, на які зазіхнули ті, хто вже побував в Індії і в Китаї. Як би те ні було, а мудрована візова процедура та труднощі з отриманням дозволу на в’їзд в країну поки що не дуже впливали на настрої іноземних гостей та їх неустрашимое бажання побачити Памір і Гірничо-Бадакшанскую область.

Дрібні і нечисленні туроператори успішно користувалися Фейсбуком, щоб спілкуватися із зовнішнім світом для розвитку і без того мелкотравчатой туристичної галузі. У ньому, зокрема, працювали 26 тисяч користувачів, більшість з яких представляли ділове середовище, не здатну, в силу ряду причин, обзавестися власними веб-сайтами. Відключення таджицьких туроператорів від провідних інтернет-ресурсів позбавило їх можливості працювати з потенційними клієнтами через такі системи, як Yahoo email або google’s Gmail.

Враховуючи масштаб діяльності таджицького турбізнесу, що не має в своєму арсеналі альтернативних джерел інформації і засобів зв’язку з потенційною клієнтелою за межами країни, зрозуміло, що їх фактично позбавили якої б то не було можливості просування галузі та виходу на зацікавлені сегменти ринку. Але і таджицьким гастарбайтерам це рішення користі не принесло. Адже саме через соціальні мережі вони успішно (і недорого) спілкувалися з батьківщиною і вирішували питання, пов’язані з поїздками у Таджкистан.

Не постраждав хіба що Твіттер, але практично жоден турист не користується цим ресурсом для організації своїх поїздок. Відключення найбільших соціальних мереж охолодило запал і тих, хто до сьогоднішнього дня ще будував плани на поїздку в Таджикистан. На початку наступного року в країні мають відбутися вибори, але вже сьогодні товариство схвильована нібито затеваемой революцією.

Можливо, це всього лише чутки, але той факт, що держава не знайшло нічого кращого цієї жорсткої міри і закрило доступ до соціальних мереж, тільки підливає масла у вогонь. На цьому тлі зрозуміло рішення бізнесменів і туристів утриматися від поїздок в Таджикистан, влада якого, судячи з усього, побоюються революційних подій, навіть при тому, що аналогічна спроба, зроблена опозицією в травні 2012 року, зазнала фіаско.

Діючі в ряді регіонів обмеження на вихід в інтернет і відключення там мобільного зв’язку зіграло не останню роль у тому, що потенційні туристи вирішили взяти паузу: як можна їхати туди, де немає зв’язку ні з працівниками, ні з родичами. У поєднанні з неспокійною обстановкою на кордоні з Афганістаном, неможливість вийти на зв’язок із співвітчизниками, хоча б з проханням про допомогу, змушує відмовитися від поїздок в Афганістан найбільших «авантюристів».

За інформацією з Гірничо-Бадакшанской автономної області, нестабільна внутрішня обстановка і відсутність надійних засобів зв’язку призвели до того, що в «відмовників» виявилися 99 відсотків (!) потенційних туристів. Убогий і турпотік з сусідніх країн. Причина все та ж: політична нестабільність.

Без жодного попередження закрили кордон з Таджикистаном і його сусіди – колишні радянські республіки Казахстан і Узбекистан. Це означає, що в Таджикистан не зможе приїхати ні місцевий, ні заїжджий, стоїть буквально за дверима.